Suszone owoce

Suszone owoce w codziennej diecie

Suszone owoce to produkt uwielbiany przez wszystkich. Zajadają się nimi zarówno dzieci, jak i dorośli. Znaleźć je można w batonach, płatkach śniadaniowych oraz jogurtach. Mają one również swoje miejsce w zdrowej i zbilansowanej diecie. Jako że są to owoce, cechuje je duża wartość składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały. Niestety jednak występuje w nich równie dużo cukrów prostych, a same w sobie są one również dosyć kaloryczne.

Wartości odżywcze suszonych owoców

Suszone owoce to grupa niezwykle różnorodna, dlatego nie jest możliwe ogólne podanie ich wartości odżywczych. Jednak istnieje kilka wyróżniających je, zbliżonych cech, takich jak stosunkowo duża zawartość błonnika, niska zawartość tłuszczów, duża zawartość witamin z grupy B oraz niestety bardzo wysoka zawartość cukrów prostych. Ich kaloryczność waga się w granicach 300-350 kcal na 100 g produktu. Nie jest to zatem ilość przytłaczająca, ale zważywszy na to, że mało kto jest w stanie skończyć na tych kilku daktylach – może stanowić przykrą pułapkę, szczególnie podczas diety odchudzającej.

Rodzynki. Ich kaloryczność to wspomniane wcześniej około 300 kcal na 100 g produktu. Posiadają one szczególnie wyróżniającą cechę – bardzo dużą zawartość potasu (prawie 800 mg na 100 g). Sprawia to, że rodzynki mogą korzystnie wpływać na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Te małe smakołyki wpływają również pozytywnie na stan uzębienia. Posiadają specyficzne związki, które zapobiegają rozwojowi próchnicy.

Daktyle. To jedne z bardziej lubianych suszonych owoców. Niestety to również te z nich, które zawierają najwięcej cukrów. Również one zawierają sporo potasu, bo aż 600 mg na 100 g produktu. Zawierają również prawie 9 g błonnika na 100 g. Jest to wartość porównywalna do płatków owsianych. Dzięki temu wpływają stymulująco na perystaltykę układu pokarmowego i zapobiegają zaparciom.

Śliwki suszone. Te owoce należą do jednych z najzdrowszych z całej grupy. Nie dość, że ich kaloryczność znacznie wyłamuje się spośród sąsiadów – wynosi zaledwie 250 kcal na 100 g produktu, ale również ilość węglowodanów jest tutaj nieco mniejsza (64 g na 100 g – jest to jednak nadal ilość znacząca). Wysoka zawartość potasu (700 mg) oraz duża ilość błonnika (7 g) sprawiają, że ich regularne spożywanie wpływa korzystnie na stan układu krwionośnego i pokarmowego. Śliwki suszone znane są między innymi ze swoich właściwości zapobiegania zaparciom. Mogą stanowić również źródło beta-karotenu, czyli substratu przekształcanego w organizmie w witaminę A.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com